Mīti un patiesība par fizioterapiju – vai fizioterapija ir tikai vingrojumi uz paklājiņa?

Fizioterapija bieži tiek uztverta kā vienkāršu un garlaicīgu vingrojumu veikšana uz paklājiņa, taču tas ir daudz vairāk. Tā ir visaptveroša pieeja, kas palīdz cilvēkiem atgūt kustību brīvību, mazināt sāpes, uzlabot dzīves kvalitāti un atgriezties pie iecienītām sporta aktivitātēm vai uzsākt jaunas. Fizioterapija ietver arī tādas metodes kā ārstnieciskā masāža, manuālā terapija un fizikālās procedūras. Neatkarīgi no tā, vai jūs saskaraties ar traumām, hroniskām slimībām vai vienkārši vēlaties uzlabot ikdienas dzīves kvalitāti, fizioterapija var sniegt nozīmīgu atbalstu.

Lai labāk izprastu fizioterapijas nozīmi un iespējas, aplūkosim dažus no mītiem un atklāsim, kas īsti slēpjas aiz šīs profesijas.

Mīts: Fizioterapija ir tikai vingošana.

Patiesība: Kaut arī vingrojumu kompleksa izpilde ir būtiska fizioterapijas sastāvdaļa, tās galvenais mērķis ir panākt pilnīgu pacienta atveseļošanos un uzlabot dzīves kvalitāti. Izmantojot dažādas pieejas un atbilstoši pacienta sūdzībām un veselības stāvokļa, fizioterapija var sākties ar pamata vingrojumiem un pareizu kustību apguvi. Vēlāk, atbilstoši pacienta progresam un mērķiem, darbošanās var pāriet uz treniņiem svaru zālē, stadionā vai spēles laukumā. Papildus vingrojumiem fizioterapija var ietvert arī ārstniecisko masāžu, manuālo terapiju, fizikālās procedūras, piemēram, elektrostimulāciju, lāzerterapiju, triecienviļņu terapiju un teipošanu. Svarīga fizioterapijas sastāvdaļa ir arī pacienta izglītošana par ergonomiku un ikdienas kustību optimizēšanu, lai novērstu turpmākas veselības problēmas.

Mīts: Fizioterapija ir piemērota tikai sportistiem vai, kad gūta trauma.

Patiesība: Fizioterapija ir piemērota un nepieciešama ikvienam, neatkarīgi no vecuma vai fiziskās sagatavotības. Tā ne tikai palīdz sporta traumu ārstēšanā, tā ir būtiska arī pacientiem ar hroniskām slimībām, piemēram, artrītu. Arī bērniem ar stājas problēmām, senioriem – kustību brīvības uzturēšanai un kritienu risku novēršanai. Turklāt fizioterapija var uzlabot ikdienas dzīves kvalitāti, mazinot saspringumu, kas rodas, piemēram, no ilgstošas sēdēšanas pie datora vai vienā pozā.

Mīts: Fizioterapijas rezultāti ir lēni un nenozīmīgi.

Patiesība: Fizioterapijas rezultāti ir atkarīgi no problēmas nopietnības, taču bieži vien uzlabojumi ir pamanāmi jau pēc dažām sesijām – reizēm pat pēc pirmās. Traumu rehabilitācijas procesā fizioterapija var ievērojami samazināt sāpes, atjaunot kustību spējas un veicināt atgriešanos pie ierastās sporta slodzes vai iemīļotajām ikdienas aktivitātēm. Hronisku slimību gadījumā tā uzlabo dzīves kvalitāti, mazina sāpes un palīdz ilgtermiņā izvairīties no komplikācijām. Dažos hronisko slimību gadījumos iespējams pavisam atbrīvoties no sāpēm un iepriekšējās simptomātikas. Regulāri izpildot fizioterapeita ieteiktos vingrojumus, iespējams arī novērst jaunu problēmu rašanos.

Mīts: Fizioterapija ir dārga un nepieejama.

Patiesība: Lai gan dažas fizioterapijas procedūras var šķist dārgas, tās bieži vien ir daudz efektīvākas un ekonomiskākas ilgtermiņā nekā citi ārstēšanas veidi, piemēram, medikamenti vai ķirurģiska iejaukšanās. Profilaktiskā fizioterapija var palīdzēt izvairīties no dārgu ārstēšanas metožu nepieciešamības nākotnē. Turklāt lielāko daļu fizioterapijas izmaksu bieži vien sedz apdrošināšana.

Fizioterapeiti lielākoties vērš pacienta uzmanību uz ikdienas aktivitāšu palielināšanu un apmācīto uzdevumu kompleksu veikšanu mājās patstāvīgi, tādējādi ne tikai ietaupot pacienta laiku, bet arī samazinot finansiālos izdevumus. Galvenais nosacījums veiksmīgai atveseļošanai ir pacienta vēlme un spēja darboties patstāvīgi!