Sporta traumatoloģija

Sporta traumu diagnostika, ārstēšana un profilakse, lai veicinātu drošu atgriešanos sportā un novērstu atkārtotas traumas.

Mūsu speciālisti

Mārtiņš Pulveris
speciālisti Sporta ārsts Lasīt vairāk
Jānis Kaupe
speciālisti Sporta ārsts Lasīt vairāk
Mārcis Jakovičs
speciālisti Sporta ārsts Lasīt vairāk
Mairita Buklagina
speciālisti Sporta ārsts Lasīt vairāk
Mārcis Jēgers
speciālisti Traumatologs ortopēds Lasīt vairāk

Pakalpojuma apraksts

Sporta traumatoloģija ir medicīnas nozare, kas specializējas uz traumām un sasitumiem, kas saistīti ar sporta aktivitātēm. Šajā jomā ārsti koncentrējas uz diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju, lai atjaunotu sportistu veselību un ļautu viņiem atgriezties pie sporta aktivitātēm pēc iespējas ātrāk un drošāk.

Sporta traumas, sākot no nelieliem kaulu un muskuļu sasitumiem vai sastiepumiem līdz nopietnām locītavu traumām un lūzumiem, rodas sakarā ar intensīvu fizisko aktivitāti, pārslodzi vai nepareizu kustību tehniku.

Traumu diagnostiku veic sporta ārsti, kas nepieciešamības gadījumā sadarbojas ar citiem kolēģiem – traumatologu – ortopēdu, fizioterapeitu, rehabilitalogu.

Sporta traumu profilakse ir ļoti svarīga, lai samazinātu turpmāku traumu risku un nodrošinātu sportistu ilgstošu un veselīgu dalību sportā. Sporta ārsts un fizioterapeits veic sportista slodzes un veselības novērtējumu, izskaidro fiziskās slodzes ietekmi uz cilvēka organismu un veic fiziskās slodzes testus, konsultē par fiziskās veselības uzlabošanas iespējām, iesaka piemērotāko sporta veidu, fiziskās slodzes biežumu, intensitāti un ilgumu.

Biežāk uzdotie jautājumi

Pēc sporta traumas ieteicams nekavējoties pārtraukt fiziskās aktivitātes un pielietot RICE metodi (atpūta, ledus, kompresija, pacēlums). Ja sāpes vai pietūkums nepāriet, jāvēršas pie sporta ārsta vai traumatologa.

Sporta traumu diagnostiku var veikt medicīnas centros, kas specializējas traumatoloģijā vai sporta medicīnā. Diagnostiku veic sporta ārsts vai traumatologs, nepieciešamības gadījumā izmantojot ultrasonogrāfiju, rentgenu vai citus izmeklējumus.

Sastiepums parasti izraisa sāpes, pietūkumu un kustību ierobežojumu, taču spiediens uz locītavu bieži ir iespējams. Lūzuma gadījumā sāpes ir intensīvākas, var būt deformācija vai pilnīga nespēja kustināt ķermeņa daļu. Precīzu diagnozi sniedz ārsts pēc izmeklējuma.

Dziedēšanas ilgums atkarīgs no traumas veida un smaguma. Neliels sastiepums var sadzīt 1–2 nedēļu laikā, bet nopietna saišu plīsuma vai lūzuma gadījumā rehabilitācija var ilgt vairākus mēnešus.

Traumas var novērst ar pareizu iesildīšanos pirms slodzes, tehnikas ievērošanu, atbilstošu sporta apavu un ekipējuma lietošanu, kā arī regulāru slodzes un veselības izvērtējumu pie sporta ārsta vai fizioterapeita.

Diagnoze tiek noteikta, veicot fizisku apskati, vajadzības gadījumā izmantojot ultrasonogrāfiju, rentgenu vai citus izmeklējumus, kā arī izvērtējot kustību funkcionalitāti.

Pirmajās stundās pēc traumas ieteicams pielietot RICE metodi: atpūta (Rest), ledus (Ice), kompresija (Compression), pacēlums (Elevation). Pēc tam jāvēršas pie speciālista.

Tas ir atkarīgs no traumas smaguma pakāpes un ārstēšanas procesa. Sporta ārsts un fizioterapeits palīdzēs noteikt drošu brīdi atgriešanai pie slodzes.

Jā, sporta ārsts palīdz ne tikai profesionāliem sportistiem, bet arī ikvienam, kas nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm vai vēlas sākt trenēties droši, bez riska veselībai.