Ultrasonogrāfija (USG)

Muskuloskeletālā USG

Ultrasonogrāfija ir vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību iespējams noteikt orgānu un mīksto audu struktūru. USG attēla iegūšanai izmanto augstas frekvences skaņu viļņus jeb ultraskaņu, kas spēj atšķirīgi atstaroties no orgāniem un audiem. Ultrasonogrāfijas priekšrocība ir tās nekaitīgums, nesāpīgums un tas, ka izmeklējumu iespējams veikt salīdzinoši ātri. Nekaitīguma dēļ to iespējams atkārtot neierobežotu reižu skaitu. USG izmeklējumi bez riska ir veicami arī grūtniecēm un bērniem.
ProMed sporta medicīnas centrā pieejamie USG izmeklējumi:
• muskuļu, cīpslu, saišu, locītavu, saistaudu un citu virspusēji novietoto muskulo skeletālo struktūru ultrasonogrāfija;
• vēdera dobuma un orgānu ultrasonogrāfija;
• urīnceļu ultrasonogrāfija;
• prostatas ultrasonogrāfija;
• vairogdziedzera ultrasonogrāfija;
• sirds muskuļa sonogrāfija jeb ehokardiogrāfija.

Vēdera dobuma ultrasonogrāfija

Vēdera dobuma ultrasonogrāfija (USG) ir nesāpīgs, ļoti informatīvs un ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē vēdera dobuma orgānu un mīksto audu struktūru. Izmeklējums tiek nozīmēts, ja ir sāpes vēdera dobumā vai mugurā, neskaidra iemesla drudzis, gremošanas traucējumi.
Ultrasonogrāfijas izmeklējums sniedz informatīvu ainu par vēdera orgāna – aknu, žultspūšļa un žults ceļu, nieru, aizkuņģa dziedzera, liesas, urīnpūšļa – izmēru, formu, stāvokli un darbību. Var diagnosticēt žultsakmeņus vai nierakmeņus, iegūtas patoloģijas un iedzimtas anomālijas, akūtus un hroniskus iekaisumus noteikt orgānu formas, struktūras vai funkciju izmaiņas, atklāt un/vai kontrolēt cistas, labdabīgus vai ļaundabīgus veidojumu, pēc traumām noteikt iekšējo orgānu plīsumus, saasiņojumus.
USG izmeklējums ir pilnīgi nesāpīgs, nekaitīgs un ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, jo tajā izmanto ultraskaņu – augstfrekvences skaņu viļņus, tāpēc USG veic arī grūtniecēm un bērniem.
Lai iegūtu maksimāli labu rezultātu, izmeklējumam nepieciešams sagatavoties laikus:
• 2- 3 dienas pirms izmeklējuma ieteicams atteikties no svaigu dārzeņu, augļu un svaigi spiestu sulu lietošanas uzturā;
• uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, pirms izmeklējuma nedrīkst ēst vismaz 5–6 stundas un drīkst dzert tikai ūdeni;
• pirms izmeklējuma drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, tabletēm uzdzerot ūdeni;
• ja paredzēta USG urīnceļiem, urīnpūslim, prostatai – uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu urīnpūsli.

ProMed sporta medicīnas centrā ultrasonogrāfijas izmeklējumi veikti ar modernu Philips Healthcare ultrasogrāfijas iekārtu Epiq Elite.

Ehokardiogrāfija

Ehokardiogrāfija (sirds eho, sirds usg, ehokardiogramma) ir sirds izmeklējums izmantojot ultraskaņu. Metode ļauj redzēt sirds dobumus, sirds muskuļa stāvokli, tā saraušanās spēju un to, kā strādā sirds vārstuļi.

Izmeklēšana palīdz atklāt iedzimtas un iegūtas sirdskaites, novērtēt sirds struktūras un to funkcionālo stāvokli, paaugstināta asinsspiediena cēloni, ieraudzīt anomālijas, gadījumos, arī, ja nav sūdzību, diagnosticēt sirds mazspējas pakāpi, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, kā arī izslēgt kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusu infekcijas.

Ehokardiogrāfijas izmeklējums ieteicams gadījumos, ja ir neskaidras izcelsmes ģīboņi, sūdzības par sirdsdarbības ritmu, sāpes sirds apvidū, paaugstināts arteriālais spiediens, elpas trūkums avi paaugstināts holesterīna līmenis.

Izmeklējuma ilgums 15 – 20 minūtes, tā ir nesāpīga un neprasa iepriekšēju sagatavošanos. To veic arī bērniem un grūtniecēm.

Elektrokardiogrāfija

Elektrokardiogrāfija (EKG) ir sirds izmeklēšanas metode, kas ļauj iegūt vērtīgu informāciju par sirds stāvokli. Ar tās palīdzību var diagnosticēt miokarda infarktu, iekaisumu, vadīšanas traucējumus, aritmijas, izmaiņas, ko rada paaugstināts asinsspiediens un citas pārmaiņas sirdsdarbībā.

Elektrokardiogrāfijas izmeklējums jāveic, ja ir sūdzības par sirdsdarbības ritmu, sāpes sirds apvidū, neskaidras etioloģijas ģīboņi, paaugstināts arteriālais spiediens, elpas trūkums, sirds funkciju rādītāju noteikšana pēc miokardīta (sirds muskulatūras iekaisums), mainīti sirds toņi, samazināts skābekļa daudzums asinīs, āda un gļotāda ir zilganā krāsā, samazināta fiziskās slodzes izturība, sirds mazspēja, pirms operācijām, noteiktiem izmeklējumiem.

Detalizētākai izmeklēšanai var norīkot ilgstošu EKG pierakstu jeb Holtera monitorēšanu miera un brīvas aktivitātes apstākļos vismaz 24 stundas. Sirds asinsvadu slimību diagnostikai, riska, prognozes un ārstēšanas novērtēšanai izmanto slodzes testu ar elektrokardiogrammu (EKG) jeb veloergometriju.

Procedūra ilgst aptuveni 5 – 10 minūtes, tā ir nesāpīga un neprasa iepriekšēju sagatavošanos. To veic arī bērniem un grūtniecēm.