Gan profesionālajā, gan amatieru sportā atbalsta komanda – sporta ārsti un fizioterapeiti ir neatņemama sastāvdaļa. Viņu vienīgais uzdevums ir rūpēties par spēlētāju veselību, ātri novērst traumas un optimizēt fizisko sagatavotību. Viņu darbs tieši ietekmē gan individuālo, gan komandas sniegumu. Ja sportists jūtas labi un ir teicamā fiziskā formā, viņš var parādīt maksimālu potenciālu laukumā.
Sporta ārsti un fizioterapeiti palīdz spēlētājiem būt optimālā formā, neskatoties uz treniņu, spēļu grafika intensitāti un ceļojumiem. Šie profesionāļi ir varoņi aizkulisēs un palīdz sasniegt labākos rezultātus.
Ko dara sporta ārsts?
Sporta ārsti ir veselības aizsardzības un traumu vadības eksperti. Viņu darbs cieši saistīts ar treneriem un katra sportista treniņu plānu. Sporta ārsts monitorē spēlētāju veselības stāvokli visas sezonas laikā un ir atbildīgs par sportistu veselību. Veic profilaktiskos medicīniskos izmeklējumus, viņu uzdevums laicīgi pamanīt problēmas, nepieļaujot “ielaistas” kaites. Nepieciešamības gadījumā nosūta uz padziļinātiem izmeklējumiem, kā arī veic ārstēšanu.
Sporta ārsts nodrošina, ka sportisti ir atbilstoši sagatavoti. Lai samazinātu savainošanās risku izstrādā individuālus treniņu plānus, jo īpaši atlabšanas plānus pēc traumu periodā. Sporta ārsts būs tas, kas pieņems lēmumu vai un kādā apjomā sportists drīkst atgriezties laukumā.
Viņi ir arī atbildīgi par sportistu uztura plāniem, seko, lai tiktu ievēroti ieteikumi.
Sporta ārsti ir klātesoši arī sacensību laikā, lai savainojuma brīdī nekavējoties sniegtu pirmo palīdzību.
Kāds uzdevums ir fizioterapeitam?
Fizioterapeiti ir atveseļošanās un ķermeņa funkcionalitātes nodrošinātāji. Viņu mērķis ir panākt, lai spēlētāji būtu fiziski gatavi katram startam vai spēlei, vienlaikus mazinot noguruma un traumu risku. Izmantojot dažādas terapijas metodes, piemēram, masāžu, vingrošanu un fizioterapijas tehniku pielietošanu, palīdz sportistiem atjaunoties un uzlabot viņu veiktspēju.
Masāžas un manuālā terapija ir neatņemama sportista ikdienas sastāvdaļa, tā nepieciešama, lai mazinātu muskuļu saspringumu un nogurumu, kas uzkrājas intensīvas slodzes laikā.
Fizoterapeits arī sniedz ieteikumus par treniņu plāniem, lai samazinātu traumu risku. Savainojuma gadījumā nodrošina rehabilitāciju – ar īpašu vingrinājumu un fizikālo procedūru palīdzību palīdz sportistiem ātrāk atgriezties normālā režīmā.