Kardiologs ir ārsts, kurš specializējies sirds slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē.
Kardiologa konsultācija nepieciešama gadījumos, ja traucējošas sāpes sirds apvidū, ir sirds pārsitieni, ilgstoši paaugstināts asinsspiediens, elpas trūkums pat pie nelielas vai ģībonis palielinātas fiziskās slodzes laikā. Pie sirds speciālista nozīmē arī ja ir troksnis sirds apvidū, paātrināta sirdsdarbība un elpošana, palielinātas aknas, pastiprināta svīšana, pēc sirds ķirurģiskas operācijas, kā arī pārslimots Covid 19.
Papildu izmeklēšanai var nozīmēt arī elektrokardiogrammu (EKG), veloergometrijas slodzes testu, holtera monitorēšanu, ultraskaņas izmeklējumus – ehokardiogrāfiju vai doplerogrāfiju.
Pieraksts pie kardiologa iespējams nedēļas laikā. Pakalpojuma izmaksas iespējams iesniegt visās lielākajās apdrošināšanas kompānijās.
Ehokardiogrāfija
Ehokardiogrāfija (sirds eho, sirds usg, ehokardiogramma) ir sirds izmeklējums izmantojot ultraskaņu. Metode ļauj redzēt sirds dobumus, sirds muskuļa stāvokli, tā saraušanās spēju un to, kā strādā sirds vārstuļi.
Izmeklēšana palīdz atklāt iedzimtas un iegūtas sirdskaites, novērtēt sirds struktūras un to funkcionālo stāvokli, paaugstināta asinsspiediena cēloni, ieraudzīt anomālijas, gadījumos, arī, ja nav sūdzību, diagnosticēt sirds mazspējas pakāpi, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, kā arī izslēgt kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusu infekcijas.
Ehokardiogrāfijas izmeklējums ieteicams gadījumos, ja ir neskaidras izcelsmes ģīboņi, sūdzības par sirdsdarbības ritmu, sāpes sirds apvidū, paaugstināts arteriālais spiediens, elpas trūkums avi paaugstināts holesterīna līmenis.
Izmeklējuma ilgums 15 – 20 minūtes, tā ir nesāpīga un neprasa iepriekšēju sagatavošanos. To veic arī bērniem un grūtniecēm.
Veloergometrija
Veloergometrijas slodzes tests ieteicams nenoteiktas izcelsmes sāpju krūšu kurvī, elpas trūkuma gadījumos, kā arī sportistiem. Izmeklējums palīdz noteikt, cik labi sirds spēj tikt galā ar fizisko slodzi. Izmeklējums tiek veikts, izmantojot speciālu medicīnisko veloergometru jeb velotrenažieri. Ar speciālu aparatūras palīdzību slodzes laikā tiek reģistrēta sirds kardiogramma, mērīts arteriālais asinsspiediens, novērtēts elpošanas ritms, slodzes tolerance – nogurums attiecībā pret slodzi, kā arī atjaunošanās laiks. Izmeklējums palīdz novērtēt sirds asinsvadu stāvokli, pulsa un asinsspiediena regulāciju, iespējamus sirds ritma traucējumus slodzes laikā.
Testa laikā pakāpeniski tiek palielināta slodze, kā rezultātā palielinās asiņu caurplūde sirdī, testu var pārtraukt jebkurā laikā, ja tiek konstatētas kādas novirzes, vai ja slodze ir pārāk liela un nav izpildāma.
Tests tiek veikts sporta tērpā un sporta apaviem, pēc testa iespēja izmantot dušu.
Elektrokardiogrāfija
Elektrokardiogrāfija (EKG) ir sirds izmeklēšanas metode, kas ļauj iegūt vērtīgu informāciju par sirds stāvokli. Ar tās palīdzību var diagnosticēt miokarda infarktu, iekaisumu, vadīšanas traucējumus, aritmijas, izmaiņas, ko rada paaugstināts asinsspiediens un citas pārmaiņas sirdsdarbībā.
Elektrokardiogrāfijas izmeklējums jāveic, ja ir sūdzības par sirdsdarbības ritmu, sāpes sirds apvidū, neskaidras etioloģijas ģīboņi, paaugstināts arteriālais spiediens, elpas trūkums, sirds funkciju rādītāju noteikšana pēc miokardīta (sirds muskulatūras iekaisums), mainīti sirds toņi, samazināts skābekļa daudzums asinīs, āda un gļotāda ir zilganā krāsā, samazināta fiziskās slodzes izturība, sirds mazspēja, pirms operācijām, noteiktiem izmeklējumiem.
Detalizētākai izmeklēšanai var norīkot ilgstošu EKG pierakstu jeb Holtera monitorēšanu miera un brīvas aktivitātes apstākļos vismaz 24 stundas. Sirds asinsvadu slimību diagnostikai, riska, prognozes un ārstēšanas novērtēšanai izmanto slodzes testu ar elektrokardiogrammu (EKG) jeb veloergometriju.
Procedūra ilgst aptuveni 5 – 10 minūtes, tā ir nesāpīga un neprasa iepriekšēju sagatavošanos. To veic arī bērniem un grūtniecēm.