Svētki ir laiks, kad baudām gardas maltītes un esam kopā ar tuviniekiem. Tomēr svētku galds bieži vien ir tik vilinošs, ka ēšanas prieks var pārvērsties par pārēšanos un nepatīkamu smaguma sajūtu. Lai no tā izvairītos, ir svarīgi saglabāt līdzsvaru starp baudīšanu un mērenību. Šeit ir daži praktiski padomi, kas palīdzēs pieņemt gudrākus lēmumus par ēdienu svētku laikā.
- Sagatavo veselīgākas alternatīvas
Piedalies ēdiena gatavošanā un sagatavo pāris veselīgākas alternatīvas, piemēram, svaigus salātus vai ceptus/tvaicētus/grilētus dārzeņus, vai liesākas gaļas šķēles. Tas dos iespēju baudīt svētku garšas, neuzņemot pārāk daudz kaloriju.
- Sāc ar vieglākām izvēlēm
Piepildi pusi šķīvja ar salātiem vai dārzeņiem, tie dos nepieciešamās šķiedrvielas un sāta sajūtu. Kad būsi nogaršojis vieglākos ēdienus, vari ķerties pie sātīgākiem ēdieniem, taču neliec pārāk lielas porcijas.
- Ēd lēnām un apzināti
Svētku steigā mēdzam ēst ātri, kas traucē laikus pamanīt sāta sajūtu. Centies ēst lēnām, izbaudi katru kumosu bez steigas. Pārtraukumi starp ēdienreizēm dod smadzenēm laiku apstrādāt signālus un nepieļaut pārēšanās sajūtu. Var paiet pat 20 minūtes līdz smadzenes saņem signālus no vēdera, ka tas ir pilns. Sarunas ar ģimeni vai draugiem palīdzēs nepārēsties.
- Izvēlies mazākas porcijas, bet daudzveidību
Nevajag atteikties no iecienītajiem svētku ēdieniem. Tik izvēlies mazākas porcijas, tad nebūs negatīvu emociju un varēsi baudīt svētkus pilnībā.
- Neizlaid maltītes pirms svētku pusdienām vai vakariņām
Daudzi mēdz izlaist brokastis vai pusdienas, lai “taupītu vietu” svētku mielastam. Tas var novest pie pārēšanās, jo izsalkums būs pārāk liels. Labāk ēst regulāri visas dienas garumā, izvēloties vieglas un sabalansētas maltītes.
- Ūdens dzeršana
Svētku laikā atceries dzert ūdeni! Tas ne tikai palīdzēs kontrolēt izsalkumu, bet arī veicinās gremošanu un kopējo labsajūtu. Centies izvairīties no saldinātiem dzērieniem un pārmērīga daudzuma alkohola, jo tie var ātri uzkrāt liekas kalorijas.
- Glāze grādīgā un glāze ūdens
Alkohols svinībās mēdz būt daļa no svētku tradīcijām, taču tas var veicināt dehidratāciju un pastiprināt izsalkumu. Lai izvairītos no alkohola pārmērīgas lietošanas un ar to saistītām nepatīkamām sekām, pirms katras alkohola glāzes izdzer glāzi ūdens. Labāk izvēlēties sausu vīnu vai ar minerālūdeni atšķaidītus kokteiļus. Iepriekš nosaki sev pieļaujamo daudzumu, lai varētu baudīt svētkus ar skaidru prātu un labu pašsajūtu arī nākamajā dienā.
- Ievies kustību tradīcijas
Lai nejustos smagi pēc svētku mielasta, iesaisti ģimeni un draugus aktivitātēs. Pastaigas svaigā gaisā, spēles ārā vai pat vieglas dejas var kļūt par lielisku svētku tradīciju. Fiziska aktivitāte palīdzēs uzturēt enerģiju un uzlabos noskaņojumu.
- Ieklausies savā organismā
Pievērs uzmanību savām sajūtām. Ēd tikai tik daudz, cik patiešām vēlies, nevis tāpēc, ka ēdiens ir garšīgs vai jānogaršo viss piedāvājums, vai mamma apvainosies. Apstājies, kad jūties paēdis.
- Esi līdzcietīgs pret sevi
Ja kādā brīdī tomēr esi pārēdies vai izdzēris vairāk, nekā biji plānojis, neļauj tam sabojāt svētku noskaņojumu. Vieglas kustības un zāļu/augu tējas, tādas kā piparmētra, fenhelis, pienenes, u.c. varētu būt palīgs, lai mazinātu smaguma sajūtu.
Dzīve ir par līdzsvaru – nākamajā dienā ieturi vieglu maltīti un dodies nelielā pastaigā, atkal jutīsies labāk. Svētki ir domāti, lai radītu prieku un baudītu īpašus mirkļus ar tuvajiem.
Ar nelielu plānošanu un apzinātu pieeju, mērenību ēdiena un dzērienu izvēlē, kā arī pietiekamu ūdens dzeršanu tu varēsi izbaudīt gardumus, justies labi un saglabāt enerģiju visa svētku laika garumā. Priecīgus un veselīgus svētkus!